
Indhold
- Forforståelse
- Introduktion
- Affaldstrekanten
- Posteløb
- Besøg
- Affaldssortering på skolen
- Find løsninger
- Præsentation
Samlet forløb
Vi har samlet hele beskrivelsen af forløbet i ét PDF-dokument. Du finder dertilhørende materialer til download, som du henter ved at klikke på nedenstående links:
Målgruppe og fag
Forløbet henvender sig til mellemtrinnet 4.-6. klasse og tager udgangspunkt i elevernes eget affald på skolen.
Forløbet er udviklet så det understøtter de fire kompetenceområder i Natur og Teknologi, men det kan også nemt bruges tværfagligt fx til projektarbejde eller i en emneuge.
Fagbegreber: Ressourcer, affald, affaldsminimering, forbrug, genbrug, genanvendelse, affaldstrekanten.
Formål
- Ressource- og miljøbeskyttelse: Det hjælper eleverne med at forstå vigtigheden af at reducere affald og beskytte miljøet.
- Praktiske færdigheder: Gennem affaldssortering får eleverne praktisk erfaring med, hvordan man sorterer affald korrekt, hvilket bidrager til at styrke handlekompetencer og åbner mulighed for at gøre en forskel.
- Samarbejde og ansvar: Projekter omkring affaldshåndtering kan fremme teamwork og ansvarsfølelse blandt eleverne, da de arbejder sammen om at forbedre deres skolemiljø.
Grøn skole
Forløbet er godkendt af Friluftsrådets Grøn skole-program, og består af 13-14 lektioner, der kan fordeles på enkelte fag over et længere forløb eller gennemføres i en temauge.
Forløbet følger trin 6 (grøn undervisning) og 7 (informer og involver), og
kan dermed indgå som vigtige trin til at opnå Grønt flag.
Læs mere om Grøn skole og Grønt flag på Friluftsrådets hjemmeside.